محمد صالح اعلاء

محمد صالح اعلاء

برخی او را یک مجری تلویزیون میدانند و برخی دیگر با صدای وی در رادیو خو گرفته اند. عده ای از ما با ترانه های او خاطره داریم و عده ای با کتابهایش. او در ۲۵ آذر ۱۳۳۱ در اراک متولد شد و بعد ها با ترانه هایش زمین را معطر کرد. در سال ۱۳۵۶ از مدرسه هنرهای دراماتیک رویال آکادمی لندن فوق دیپلم سینما و تلویزیون گرفت همچنین در سال ۱۳۵۹ لیسانس بازیگری و کارگردانی از دانشگاه هنر های دراماتیک و در سال ۱۳۷۲ فوق لیسانس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه علامه طباطبایی گرفت. در سال ۱۳۴۷ با قصه نویسی و قصه خوانی در رادیو نشان داد که صدای بی ریا و دوست داشتنی خود را از مردم دریغ نمیکند. او در سال ۱۳۶۴ در فیلم (تیغ و ابریشم) به کارگردانی مسعود کیمیایی عزیز ایفای نقش کرد و مدتی هم صاحب نشریه ای به نام (نشانی) بود. از کتابهای او شاید خلاقانه ترینش ترجمه کتاب  (تمامی آنچه که مردان در باب زنان میدانند) باشد که اثر خلاقانه عبدل اسمیت است و در ۱۱۰ صفحه آن هیچ چیزی نوشته نشده!!!

از دیگر کتاب های او ((اجازه می‌فرمایید گاهی خواب شما را ببینم؟)) و (( دست بردن زیر لباس سیب)) و همچنین ((کاپوچینو، کیک پنیر)) را می توان نام برد. 

صالح اعلا دنیای فیلمنامه نویسی را هم با زخمی در سال ۱۳۷۶ تجربه کرد، تجربه ای که دیگر تکرار نکرد. 

شاید خیلی از دوستان جوان نداند که بسیاری از ترانه هایی که با آن خاطره دارند از دریچه ذهن عاشق این مرد میگذرد. مانند ((شازده خانوم)) و (( آوازه خوان)) و (( منو نترسون)) با صدای ستار عزیز و خیلی خواننده های دیگر در داخل و خارج کشور. صحبت از این شاعر و نویسنده بزرگ معاصر و شمارش آثار و توصیف حال او در یک مقاله و نوشته نمی گنجد. امیدوارم روزی مفتخر به ملاقات حضوری با وی شوم و بیشتر از زبان خودش با او آشنا شویم. در پایان ترانه ای از وی را می آورم که در نگارنده ( مدیر سایت ) و احتمالا خیلی از شما لحظات خوبی به وجود آورده.

محبوب من آقايي کن منو به غلامي ببر

يه پول سياه بفروشمو دوباره مفتي بخر

 

ارزون ترين جنس حراجي ميشم

دور تو ميگردم و حاجي ميشم

 

عشق به من گفت که دلدار باش

جنس حراج سر بازار باش

 

آه بکش ناله و فریاد کن

دربدر روی خریدار باش

 

محبوب من

 صفا همون جاست که تو باشی و من

شورش عقل است به صحرای تن

 

محبوب من

مروه همان لحظه ی دیدار ماست

آینه بازی دم عاشق شدن