آرتور کانن دویل

آرتور کانن دویل

آرتور کانن دویل پزشک و محقق اسکاتلندی متولد ۲۲ مه ۱۸۵۹ می باشد که شهرت و محبوبیت خود را بیش از هر چیز مدیون شخصیت اول یکی از بهترین آثارش یعنی شرلوک هولمز، کارآگاه خصوصی انگیسی است.

آرتور کانن دویل علی رغم اینکه در خانواده ای بزرگ شد که پدرش به علت شکست های متعدد در کار خود (  پدر آرتور نقاش بود ولی برعکس پسر چندان در کارش موفق نبود ) به الکل اعتیاد پیدا کرد و بیشتر عمر خود را در آسایشگاه به سر برد، اما خود آرتور در رشته پزشکی ادامه تحصیل داد و مدتی نیز به عنوان پزشک در یک کشتی که به آفریقا سفر میکرد مشغول به کار شد. سرانجام او در سال ۱۸۸۵ مدرک دکترای خود را از داشگاه ادینبرو دریافت کرد.

آرتور از ابتدا به ادبیات علاقه داشت و در کنار کار پزشکی برای روزنامه ها و مجلات مقاله و مطالب ادبی می نوشت. او یکی از پرکار ترین نویسندگان زمان خود بود و کتابهای زیادی از او به جای مانده است که معروف ترین آنها مجموعه شرلوک هولمز می باشد. همچنین او دارای تعداد متعددی کتاب تاریخ، رمان تاریخی و همچنین کتاب جامعی درباره بوئرهای آفریقای جنوبی نوشته است.

شرلوک هولمز:

مجموعه شرلوک هولمز در ابتدا به خاطر اینکه گمان می شد مردم برای چنین داستان های کارآگاهی پول نخواهند داد، توسط مجلات در کاغذ های ارزان قیمت چاپ شد. ولی پس از مدتی محبوبیت آن به حدی رسید که چاپ آن به صورت کتابی مجزا درآمد و فروش خوبی را هم تجربه کرد.

احضار روح:

یکی از عجیب ترین کتاب های او درباره احضار روح است. کانن دویل در اواخر عمر خود اعتقاد راسخی به احضار روح و ارتباط با آن پیدا کرده بود. بسیاری از مورخین مرگ فرزندش به همراه بسیاری از نزدیکانش در جنگ جهانی اول را علت این اعتقاد او به احضار روح و ارتباط با آن میدانند و معتقد هستند او پس از جنگ جهانی اول، مانند بسیاری از مردم آن زمان دچار مشکلات روحی شدیدی شده بوده است.