بیوگرافی پروفسور کیوان مزدا جراح و پزشک

بیوگرافی پروفسور کیوان مزدا جراح و پزشک

پروفسور کیوان مزدا در 31 مرداد سال ۱۳۲۸ در آبادان به دنیا آمد و از 7 سالگی در فرانسه بزرگ شد. او بنیان گذار روشی نوین در جراحی، ستون فقرات بود.

دکتر کیوان مزدا؛ یکی از ایرانیان موفق مقیم فرانسه بودو با این که در فرانسه بزرگ شده بود ولی به دلیل داشتن پدری ایرانی خودرا ایرانی می دانست و در حوزه تخصص خود که جراحی ستون فقرات اطفال بود خدمات فراوانی را انجام داد.

دکتر کیوان مزدا جزو بهترین و بزرگ ترین جراحان جهان بود که برای کسب پول و تجارت پزشک نشده بود.

دکتر کیوان مزدا جراح و دکتر متخصص حرفه ای بود، که همیشه در امور خیریه پیش قدم می شد.

فعالیت حرفه ای پروفسور کیوان مزدا

کیوان مزدا رئیس بخش ارتوپدی کودکان «بیمارستان روبرت دوبره» پاریس و همچنین عضو سازمان پزشکان بدون مرز و مؤسسه «زنجیره امید فرانسه» بود.

او از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را با نام مؤسسه زنجیره امید ایران در کشور زادگاهش نیز آغاز کرد و هر سال ۴ بار برای معاینه و معالجه رایگان کودکان فاقد توان مالی و دارای بیماری های سخت و پیچیده به ایران سفر می کرد و در طی این سفرها سالی ۲ بار نیز با همراهی تیم جراحی خود عمل های جراحی را در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان نورافشار انجام می داد.

وی در این سفرها علاقه ای به مصاحبه با رسانه ها نداشت و فعالیتش را در سکوت کامل و بدور از هرگونه بازتاب خبری انجام می داد و به فرانسه بازمی‌گشت. او در شهریور ۱۳۹۷ توانست ۲۸ کودک را با کمک تیم جراحی خود عمل جراحی کنند. این سفر آخرین مراجعت وی به ایران بود.

کیوان مزدا، دکتر ایرانی، فرانسوی سال های زیادی را به عنوان عضوی فعال از سازمان پزشکان بدون مرز در کشور های توسعه نیافته خدمت کرد.

کیوان مزدا,بیوگرافی کیوان مزدا

دکتر کیوان مزدا بچه های بی بضاعت را به صورت رایگان عمل می کرد

ابداعات دکتر کیوان مزدا در پزشکی

روش و تکنیک خاص و ابداعی دکتر کیوان مزدا در اصلاح انحراف‌هاي‌ ستون فقرات، هم‌اکنون در اکثر مراکز دنیا استفاده می شود و با این تکنیک منحصربه‌فرد امکان عمل‌هاي‌ پیچیده ستون فقرات به وجود آمد.

خدمات دکتر مزدا به کشورش ایران

دکتر مزدا در فرانسه بزرگ شد ودر جراحی ارتوپدی و ستون فقرات از مطرح‌ترین افراد دنیا شد اما هیچ‌گاه هم‌وطنان خودرا فراموش نکرد.

در ۱۱ سال گذشته دکتر مزدا و تیمش بدون هیاهو و بادلی مملو از عشق، به ایران می آمدند و فرزندان بی بضاعت این سرزمین را رایگان عمل می کردند. در طول این مدت، همکاری دکتر مزدا با دانشگاه علوم دکتری تهران

موجب آموزش جراحان بسیاری شد که در سراسر ایران مشغول به درمان بیماران هستند.

پروفسور کیوان مزدا نجات بخش زندگی صدها کودک محروم در سراسر ایران چشم ازجهان فرو بست، چند روز پيش قبل از فوت ستون فقرات 28 كودک را به صورت رايگان جراحى كرد.

دکتر کیوان مزدا در هفته آخر شهریور ماه سال ۱۳۹۷ بعد از یک جلسه فشرده کاری در پاریس، دچار حمله قلبی شد و به کما فرورفت و در ۱۱ مهر ماه ۹۷ در ۶۹ سالگی درگذشت.

ابداعات دکتر کیوان مزدا در پزشکی,درباره پروفسور کیوان مزدا

دکتر کیوان مزدا در ۱۱ مهر ماه ۹۷ در ۶۹ سالگی درگذشت

اظهار نظر جالب دکتر مزدا در رابط با صلح :

جنگ نباشد، غذا باشد

پس از اصرار فراوان توانستیم چند دقیقه با دکتر گفت‌وگو داشته باشیم. دکتر کیوان مزدا با بیان اینکه در طول سال، چهار نوبت برای درمان مددجویان به تهران سفر می کند، گفت: «در حدود ٢٠ نفر را در سفر اخیر عمل کرده ام.

هزینه درمان هم توسط یک ان جی اوی فعال در ایران و همین طور یک ان جی او در فرانسه پرداخت می شود.»

این پزشک داوطلب ادامه داد: «بسیاری از تجهیزات در ایران فراهم است و در صورت نیاز تعدادی نیز با، هزینه همان ان جی اوها وارد کشور می شود.»

دکتر کیوان مزدا در ادامه به مشکلات حوزه درمان در ایران اشاره کرد و گفت: «ایران یک کشور در حال توسعه است. متاسفانه زمان ورود بیمار برای درمان با تأخیر صورت می گیرد. بیمه در ایران با کشورهای، توسعه یافته به شدت متفاوت است.»

صحبت های پروفسور کیوان مردا

او ادامه داد: «٣٠ سال است که کار من این است، فعالیت داوطلبی جزئی از زندگی ام است؛ برهانی، برای توجیه آن ندارم، همان گونه که نفس می کشم، کار داوطلبی می کنم، به نظر شما، نفس کشیدن دلیل می خواهد؟»

آرزو و کلام آخر وی برای دنیا و مردمانش این بود: «جنگ نباشد، غذا باشد. زندگی بدون هیچ گونه تبعیض.»